Gibson Theodore Standard

Gibson, 1957’den orijinal çizimlerden esinlenerek Theodore Standard elektrikli gitarını duyurdu – bu, ilk kez 2022’de tanıtılan bayrak gemisi Custom Shop Theodore modelinin düzenli bir üretim versiyonudur.

Orijinal modelin piyasaya sürülmesi, ’22’nin en ilginç gitar hikayelerinden biriydi. Sadece Gibson kadrosuna uzun zamandır eklendiğinden, Gibson ürün gamına yeni bir gövde şekli tanıttı, aynı zamanda firmanın arşivlerinde keşfedilmiş bir çizim hayata geçirilerek bunu başardı.

Bu çizim, 18 Mart 1957 tarihinde tarihlenmiş ve Gibson’un Altın Çağı başkanı Ted McCarty tarafından kaleme alınmıştı ve yeniden keşfedilmesi o kadar dikkat çekiciydi ki, markanın Ürün Geliştirme Kıdemli Direktörü Mat Koehler bunu “Kral Tutankamon’un mezarını keşfetmek” eşdeğerinde bir gitar olarak nitelendirmiştir.

Şimdi – Gibson, 2024 ürün yelpazesine özel bir bakışta bir Theodore Standard üretme niyetini GuitarWorld.com’a bildirdikten sonra – bu keşif ve canlanma, firmanın düzenli kataloğuna genişletilmiştir.

Özellikle, marka orijinal Custom Shop modelini McCarty’nin orijinal çizimine mümkün olduğunca yakın olarak inşa etti ve ona bir çift P-90 ve bir sargılı köprü yerleştirdi.

Ancak, Standart ABD, gitarı daha geleneksel bir Gibson tarzıyla donatarak farklı bir yaklaşım benimsiyor, çift humbucker konfigürasyonu (‘57 Classic ve ‘57 Classic Plus) ve Stopbar kuyruk parçası ve ABR-1 Tune-O-Matic köprüsü ile.

Orjinalin nokta yerine trapezoid gömleklerle değiştirilmesi ve hindistancevizi gül ağacı klavyesine bağlama eklenmesi gibi dikkate değer farklılıklar vardır.

Kontrol düzeni de önemli ölçüde basitleştirilmiş olup, Standart versiyonu, normal Gibson gitarlarının dört düğmeli devre yerine sadece ana hacim ve ton düğmelerini sunmaktadır. Ayrıca, üç yönlü geçiş anahtarının artık poker çip yıkayıcısı ile gelmediği dikkat çekicidir.

Fonksiyonel olarak, gitar, Custom Shop kardeşi için kullanılmayan bazı seçkin özellikleri sunar. Örneğin, alder yerine temel olarak kullanılan ağaç türü olan mahogany ve bu seferki mahogany boyun SlimTaper profilindedir.

Ayrıca, naylon somunun yerine Graph Tech bir parça kullanılır ve Kluson tunerları Grover Mini Rotomatics ile değiştirir. Temelde, Gibson Standart versiyonunun Theodore şablonunun nasıl olması gerektiğini beklediğiniz her şey olduğu söylenebilir.

24.75” ölçeği uzunluğu ve 12” klavye yarıçapı ve 22 perdesi bilindik, renkler ise aynıdır (Ebony, Cherry ve Antique Natural), ancak bu kez merkezi yarış şeridi bulunmamaktadır.

Yukarıda belirtildiği gibi, Theodore Standart’ın gelişi sürpriz değildir, ancak bunun sadece bu yıl aldığımız Gibson sızıntısından dolayı değil. Orijinal modelin gelişiyle, Koehler Guitar World ile köken hikayesini tartıştı ve şunları ima etti: “Bu model için talep ve heyecan varsa, o zaman muhtemelen Gibson USA’ya taşar.”

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyacağız

Bir cevap bırakın

Gitarlar.com
Logo
Yeni Hesap Açın
Öğeleri karşılaştırın
  • Toplam (0)
Karşılaştırma
0